Kulturløftet 2025-2027
Barne- og ungdomsteateret (BUT) er en juvel som vi får oppleve på scenen på Rogaland Teater!
Tenk at siden starten i 1957 har over 1,3 millioner sett BUT sine forestillinger
BUT har hatt over 30 000 medlemmer.
Vi støtter BUT med 2 480 000 kroner til sitt «kulturløfte» i 2025.-2027. BUT har siden starten vært et meget populært kulturtilbud med medlemmer fra hele Stavanger-regionen.
En del av løftet er å tilby scenekunst og støtte til skolene gjennom hele året. En vil styrke tilbudet og oppvekstsvilkårene for barn- og unge i vår region betydelig. De vil med tiden oppleve høyere kompetanse og trygghet innen valgfaget «Produksjon for scene», noe som igjen vil gagne elevene.
I tillegg går støtten til:
Produksjon av to nyskrevne tekster: Noe av det beste med milliongaven fra Sparebankstiftelsen SR-Bank er at vi at vi får lov til å gjøre ting som vi ellers ikke har tid, mulighet og kapasitet til. Det er sjeldent vi setter opp helt nye historier på scenen i BUT. Narnia er et slikt eksempel, selv om den ikke er ny. Tore Renberg skrev 1000 hjerter til oss. Nå er målet at vi skal få presentere en ung og ny stemme med en helt ny historie.
Lørdagsgodt med produksjon av nytt stoff. BUT vil doble tilbudet Lørdagsgodt fra seks til tolv forestillinger, med to forestillinger på dagtid lørdager for barn i alderen to til seks år. Da blir det 12 i halvåret.Målet er et fast opplegg som er bærekraftig, slik at vi kan komme opp på et høyere nivå
Sommerteater med ungdommer. Tanken er å ta opp igjen tradisjonen ved å ta det inn i Teaterhallen og bruke ungdom til å jobbe i samme sjangeren med litt crazy humor. Ungdommene skal rekrutteres inn et år på forhånd og blir en del av sommerteatergruppen. Det blir jobb i et helt år, fra september til mai en eller to ganger i uken. Etter syttende mai har vi oppkjøring og rundt 15. juni blir det premiere. Vi ser for oss at dette er en sommerjobb. På dagtid kan vi gi noen forestillinger til sommerlige fritidstilbud.
Ut i skolen. Det å samarbeide med skoler er viktig i det store bildet. Ungdomsskolene er avgjørende for oss. Vi mangler 8. – 10. klassingene her i teatret, og vi håper å få til et samarbeid med dramalærerne for faget sal og scene, å utveksle erfaringer og ideer.
Foto: Rogaland Teater